Koszt kredytów konsolidacyjnych

1Kredyty konsolidacyjne to wspaniała rzecz. Można, zamiast 600 złotych miesięcznie płacić 400, albo zamiast 2500, około 1200 złotych. Trzeba przyznać, że różnica jest w obu przypadkach spora, więc to gra warta świeczki. Zanim jednak podpiszemy umowę o kredyt konsolidacyjny, musimy mieć świadomość, że nie jest to produkt przełomowy i tańszy niż dotychczasowe kredyty.
Jak już pisałem wcześniej, najwydajniejszym sposobem zmniejszenia wysokości raty jest wydłużenie okresu spłaty. Każdy, kto choć bardzo pobieżnie miał do czynienia ze światem produktów kredytowych, wie, że im dłuższy okres spłaty, tym większe ryzyko kredytodawcy. Wynika to z faktu, że w dalszej perspektywie trudniej jest nam ocenić własne możliwości finansowe. Oczywiście banki nie bazują na takim niemierzalnym parametrze, ale zdając sobie sprawę z jego istnienia, podnoszą oprocentowanie. Jeśli więc nasz dotychczasowy kredyt na samochód mieliśmy spłacać przez 5 lat z oprocentowaniem równym 15%, to po konsolidacji oprocentowanie wzrośnie do 17-18%. Różnica niby niewielka, ale gdyby tę samą operację przeprowadzić na kredycie hipotecznym, znacząco się zwiększy i poważnie mogłaby utrudnić życie, gdyby nie fakt, że miesięczna kwota bazowa raty będzie dużo niższa.
Poza tym musimy liczyć się z kosztami kredytów konsolidacyjnych jak przy analogicznych kredytach konsumpcyjnych lub hipotecznych. Obowiązują nas podobne zabezpieczenia, podobne opłaty, prowizje i w ogóle zbliżone zasady. Wiele tu zależy od banku i tego, jaki kredyt konsolidacyjny nas konkretnie interesuje.
Oczywiście dla wielu osób nie do zniesienia jest obciążenie, jakiem jest świadomość, że zamiast 20 lat, trzeba będzie spłacać kredyt przez 25 albo i 30. To rzeczywiście boli, ale boli zdecydowanie mniej niż negatywna historia kredytowa i w niektórych sytuacjach jest to wręcz posunięcie niezbędne dla utrzymania płynności finansowej.
Jeśli chodzi o konkretne koszta kredytów konsolidacyjnych, można je wyliczyć korzystając z kalkulatorów dostępnych w sieci, a także kontaktując się z doradcą wybranego banku. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze porównywać RRSO, a nie samo oprocentowanie, ponieważ tylko w ten sposób mamy pewność, że porównujemy naprawdę to samo- RRSO to oprocentowanie wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami, więc pozwala lepiej oszacować realną cenę kredytu.

Komentarze do “Koszt kredytów konsolidacyjnych”

  • Artur Dębski pisze:

    Konsolidacja kredytów dla dla mnie była bardzo korzystna. Kilka lat temu brałem kilka kredytów na budowę i rozbudowę domu i musiałem spłacać osobne raty i odsetki były dosyć wysokie. Po konsolidacji płacę jedną ratę i nawet odsetki są nieco mniejsze, więc taki ruch jest jak najbardziej opłacalny, mogę wszystkim polecić.
Najnowsze komentarze
Kategorie
Waluta kredytu

W jakiej walucie posiadasz kredyt?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
ogrodzenia panelowe cieszyn